MŚ Serbia: Z gospodyniami w walce o raj!

Patrząc na dotychczasową grę kadry Kima Rasmussena ręce same składają się do braw. Ambicja, waleczność i zaangażowanie „biało-czerwonych” na parkiecie zaowocowały możliwością walki w strefie medalowej serbskich mistrzostw globu. W walce o wielki finał Polki zagrają w Belgradzie z gospodyniami turnieju.

Przybliżając naszego półfinałowego rywala, zespół Saszy Boskovicia na rozegrane dotychczas siedem spotkań, przegrał jedno – w fazie grupowej z Brazylijkami, z którymi nasze szczypiornistki mierzyły się dwukrotnie przed turniejem i obydwa te spotkania wygrały.

Siła ducha tej drużyny tkwi praktycznie w każdej zawodniczce, natomiast wiodącymi postaciami drużyny z Bałkanów są lewa rozgrywająca Sanja Damnjanović, na co dzień występująca w chorwackiej Podravce Koprivnica oraz środkowa rozgrywająca węgierskiego Gyori ETO KC – Andrea Lekić. Pierwsza z wymienionych na 67 prób rzutowych uzyskała 38 bramek dla swojego zespołu, co daje 57% skuteczność w dotychczasowych konfrontacjach. Andrea z kolei, pełniąca funkcję kapitana zespołu zdobyła 34 trafienia na 57 oddanych w światło bramki rzutów, z czego wynika jej 60% skuteczność rzutów na bramki rywalek.

Mocną stroną naszych rywalek są gry z kontr. Z tego elementu Serbki zdobyły 30 trafień na 41 stworzonych sytuacji – a to przedstawia z kolei 73% skuteczność. Nie powinno się więc dopuszczać do łatwych strat piłek w ataku pozycyjnym, bo gospodynie mogą to momentalnie obracać na swoją korzyść.

Ogólnie przedstawiając statystycznie nasze rywalki w formacji ofensywnej z pierwszej linii ich skuteczność rzutowa wynosi około 49% (65 bramek/131 rzutów), zaś z linii dziewiątego metra – około 59% (61 bramek/102 rzuty). Reasumując, ich aktywność w tym elemencie wynosi 54% (126 bramek/233 rzuty).

Skupiając uwagę na defensywie drużyny z Bałkanów ich skuteczność z linii szóstego metra wynosi około 61% (59 obron/96 rzutów). Spora w tym zasługa bramkarek, których natomiast skuteczność przedstawia się z podobnym skutkiem:

Jovana Risović43% (37 obron/86 rzutów),

Katarina Tomasević40% (71 obron/179 rzutów).

Z drugiej linii Serbkom udało się obronić 47 z 165 rzutów, co daje zaledwie 28% skuteczność. W sumie więc postępy w obronie naszych rywalek przedstawiają się w 41% (106 obron/261 rzutów).

Igor Piwowarski
foto: Piotr Piwowarski

źródło: „reczna.info.pl”