MŚ Serbia: Brazylijki z tytułem mistrzyń świata!

Reprezentantki Brazylii zasłużenie pokonały w wielkim finale serbskich mistrzostw świata gospodynie turnieju 22:20 (13:11) i sięgnęły tym samym po historyczny – dla swojego kraju – złoty medal na wielkiej imprezie!

Podopieczne Motrena Soubaka w niedzielny wieczór musiały się zmierzyć z tym samym, z czym „biało-czerwone” w półfinale. Mianowicie z ciężkim rywalem i niespełna dwudziestotysięczną publiką, krzyczącą raz po raz pospolite dla siebie „Srbija, Srbija”. Mimo wszystko nie przeszkodziło to drużynie z Ameryki Południowej, która konsekwencją, zadziornością i polotem w grze radziła sobie również ze znakomicie spisującymi się między słupkami bramkarkami, Jovaną Risović oraz Katariną Tomasević. Pierwsza z wymienionych pomogła koleżankom 50% skutecznością (6 obron/12 rzutów), zaś Tomasević zanotowała nieco gorszą, 41% skuteczność (11 obron/27 rzutów).

Mimo wszystko, to Brazylijki były przez większość tego spotkania siłą przewodnią. Wyróżniającą się postacią była prawoskrzydłowa Alexandra Nascimento, prezentująca równy poziom zarówno z gry, jak i z wykonywanych rzutów karnych (3/4 – 75%). Swoją cegiełkę do tego sukcesu dołożyła również dobrze spisująca się w drugiej odsłonie bramkarka Mayssa Pessoa, która w całym spotkaniu broniła dostępu do swojej bramki z 50% skutecznością.

Kluczem do sukcesu „Canarinhos” była niewątpliwie aktywna, wysoka i niebywale agresywna obrona – która często zmuszała rywalki do błędów w ostatecznym wykończeniu, a także rozważne rozgrywanie piłki w ataku pozycyjnym.

Mimo usilnych prób gospodyń turnieju, nie udało się im zatrzymać będących na fali rywalek i ostatecznie musiały one uznać wyższość Brazylijek – 20:22 (11:13)!

Brazylia – Serbia 22:20 (13:11)

Brazylia: Arenhart, Pessoa – Nascimento (6), Da Silva (4), Rodrigues (4), Amorim (3), Nunes (2), Cavaleiro (2), Piedade (1), Rocha, Diniz.

Serbia: Tomasevic, Risovic – Cvijic (5), Damnjanovic (4), Lekic (4), Nisavic (2), Zivkovic (2), Krpez (1), Popovic (1), Ognjenovic (1), Filipovic, Eric.

Igor Piwowarski

foto: Piotr Piwowarski

źródło: „reczna.info.pl”