MŚ Katar: IHF doceniła Polaka!

W zaszczytnym gronie znalazł się świeżo upieczony brązowy medalista katarskich mistrzostw świata, Bartosz Jurecki. Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej (IHF), ogłaszając najlepszą drużynę 24. mistrzostw świata na pozycji kołowego doceniła właśnie potencjał polskiego zawodnika.

Uznanie w oczach kapituły w składzie z Czech (Frantisek Taborsky), Francji (Paul Landure), Węgier (Zoltan Marczinka) oraz Niemiec (Dietrich Spaete) znaleźli ponadto dwaj reprezentanci mistrzów świata. Grono to zasilili bowiem francuski bramkarz, Thierry Omeyer oraz występujący na pozycji środkowego rozgrywającego, Nikola Karabatić.

Biało-czerwoni nad Zatoką Perską zajęli trzecie miejsce, zapisując na kartach historii polskiego szczypiorniaka czwarty medal, a trzeci brązowy. Polacy trzykrotnie bowiem stawali na najniższym stopniu podium. Tak było na mundialu w 1982 roku w RFN, pokonując Danię 23:22 (13:12).

Taki sam scenariusz przypisano polskiej kadrze w Chorwacji przed sześcioma laty. Wówczas podopieczni Urlika Wilbeka ulegli naszym rodakom 23:31 (11:14). Tak było też i na tegorocznym czempionacie w Katarze. Do dorobku naszych reprezentantów nie sposób nie doliczyć także wicemistrzostwa świata zdobytego w Niemczech w 2007 roku, po przegranej w finale z gospodarzem – 24:29 (13:17).

Najlepsza drużyna 24. mistrzostw świata:

Bramkarz, MVP: Thierry Omeyer (Francja)
Lewy skrzydłowy: Valero Rivera (Hiszpania)
Lewy rozgrywający: Rafael Capote (Katar)
Środkowy rozgrywający: Nikola Karabatić (Francja)
Prawy rozgrywający: Żarko Marković (Katar)
Prawy skrzydłowy: Dragan Gajić (Słowenia)
Obrotowy: Bartosz Jurecki (Polska)

Igor Piwowarski
foto: ZPRP

źródło: „reczna.info.pl”/ihf.info