MŚ Serbia: Francja – rywal na drodze do półfinału w statystykach

Już jutro oczy wszystkich miłośników piłki ręcznej zwrócą się w stronę Nowego Sadu, gdzie szczypiornistki reprezentacji Polski podejmą Francję – rywala ciężkiego, niewygodnego i pojawiającego się regularnie na najważniejszych imprezach mistrzowskiego szczebla. „Biało-czerwone” nie spuszczają jednak broni, zapowiadając walkę z kadrą kraju z nad Sekwany – „Jestem pewna, że będziemy w stanie walczyć z Francją na sto procent naszych możliwości” – zadeklarowała Patrycja Kulwińska, obrotowa naszej kadry.

Podopieczne Alaina Portesa to aktualne wicemistrzynie świata z Brazylii (2011). Co ciekawe dwa lata wcześniej „Trójkolorowe” na mundialu w Chinach również stanęły na drugim stopniu podium, pokonując wówczas Norweżki. Świadczy to o niebywałym potencjale i sile tej drużyny. Jedną z największych gwiazd tej ekipy jest Allison Pineau – rozgrywająca macedońskiego Vardaru Skopje.

Wspomniana zawodniczka, mierząca 180 cm wzrostu dotychczas na sześć meczów swojej drużyny – zdobyła 16 trafień na 25 prób, a więc jej skuteczność rzutowa wynosi 64%. Następną zawodniczką, na którą należałoby zwrócić uwagę jest klubowa koleżanka PineauSiraba Dembele. 27-letnia skrzydłowa podczas serbskiego czempionatu również błyszczy formą, zdobywając dotychczas 15 bramek na 20 oddanych rzutów. Jej skuteczność rzutowa, również godna podziwu wynosi – 75%.

Stosunkowo mocnym punktem tej ekipy są rzuty z kontr. Z tego elementu podopieczne Portesa wyegzekwowały 35 rzutów, z których 28 znalazło skuteczne wykończenie. W formacji defensywnej statystyki „Trójkolorowych” nie są jednak już tak powalające. Z rzutów rywalek z drugiej linii Francuzkom udało się obronić zaledwie 44 ze 129 kierowanych w światło bramki (skuteczność ok. 34%). Patrząc na akcje egzekwowane z linii sześciu metrów wygląda to już nieco lepiej: na 64 rzuty oddane przez rywalki, Francuzki wybroniły się 32-krotnie – co daje z kolei 50% skuteczności. Jest ona jednak w głównej mierze zasługą bramkarek – Amandine’y Leynaud i Cleopatre Darleux.

Patrząc na całokształt ich dotychczasowej gry na serbskich parkietach, obydwie prezentowały się ze zmiennym skutkiem. Pierwsza z nich, Leynaud46% (51 rzutów obronionych na 110 kierowanych w światło bramki). Darleux natomiast – 33% (20 rzutów obronionych na 60 kierowanych w stronę bramki).

Igor Piwowarski
foto: Piotr Piwowarski

źródło: „reczna.info.pl”