Final4 PP: Jedenasty krajowy puchar dla Vive Targów!

Zespół mistrza Polski – Vive Targów Kielce po emocjonującym meczu, w którym nie zabrakło wyrównanej walki do samego końca, pokonał w finale turnieju Final4 Pucharu Polski odwiecznego rywala – Orlen Wisłę Płock 33:32 (16:17). Zwycięską bramkę rzutem na taśmę, na sekundę przed końcową syreną zdobył Michał Jurecki!

Już od pierwszych fragmentów publika zgromadzona na warszawskiej hali Torwar była świadkiem wyrównanej gry po obydwu stronach. Ilekroć jedna ekipa odskakiwała na jedną, dwie bramki przewagi, tak w ekspresowym tempie druga nadrabiała straty. Upatrując w szeregach obydwu zespołów wiodących postaci, do ich grona można zaliczyć postawę kołowego Kamila Syprzaka, który wykazywał pełnię swoich umiejętności nie tylko ze swojej nominalnej pozycji kołowego, ale także zza drugiej linii – dzięki czemu po około dziesięciu minutach miał na swoim koncie rzutowym cztery bramki.

Emocje, jakie towarzyszyły temu wydarzeniu doskonale opisuje przebieg kolejnych akcji, a pikanterii widowisku dodawało co chwila zmieniające się prowadzenie jednych, bądź drugich – „Nafciarze” prowadzili już bowiem po trzynastu minutach 7:5, wykorzystując w międzyczasie siedmiominutowy przestój rzutowy kielczan, by po chwili dopuścić do głosu swojego rywala, tracąc aż pięć bramek i prowadzenie 10:9 (18’) – na rzecz „żółto-biało-niebieskich”.

Końcowe fragmenty pierwszej odsłony obfitowały w kolejne próby objęcia przez obydwie ekipy wyższego prowadzenia nad rywalem, by z psychicznym komfortem móc zejść na przerwę do szatni. Bramki Denisa Bunticia, Michała Jureckiego i Urosa Zormana doprowadziły jednak co najwyżej do remisu – 16:16, ale przed upływem pierwszych trzydziestu minut wynik na 17:16 na korzyść swojej drużyny ustalił skrzydłowy Ivan Nikcević.

Pierwsze fragmenty drugiej odsłony to majstersztyk w wykonaniu podopiecznych Talanta Dujszebajewa, którzy po trzech minutach dorzucili trzy trafienia, tracąc zaledwie jedno – i choć może nie był to na tę chwilę jakiś porywający rezultat, to w kontekście końcowego wyniku newralgiczny moment. Kielczanie przejęli wówczas inicjatywę i wydawać by się mogło, że kwestia ich zwycięstwa w dzisiejszym pojedynku zarysuje się z biegiem czasu coraz wyraźniej, ale nie w meczu o taką stawkę i przeciwko takiemu rywalowi.

Kilka dobrych interwencji w bramce płocczan Marina Sego, kilka niuansów po stronie Vive i tak w mgnieniu oka zrobiło się remisowo – 22:22 (40’). Kilka chwil później ten właśnie zawodnik, który po sezonie wzmocni „żółto-biało-niebieskich” popisał się… kunsztem strzeleckim, wykorzystując zbyt dalekie wyjście z bramki Sławomira Szmala, zaś po drugiej stronie grą kieleckich dzików dyrygował Karol Bielecki, dzięki któremu w głównej mierze zespół mógł zawdzięczać kontakt z rywalem – 26:26 (51’). Zapowiadały się więc niezwykle emocjonujące fragmenty końcowe widowiska.

Jak się później okazało wynik rozstrzygnął się w przeciągu zaledwie jednej minuty. Najpierw do bramki rywala trafił niezawodny Uros Zorman, wyprowadzając swój zespół na prowadzenie jednym trafieniem – 32:31. Szybko wracająca po trafieniu formacja obronna dopuściła się jednak faulu, po którym werdykt sędziów wskazywał na siódmy metr boiska. Po raz trzeci do karnego podszedł Chorwat, Vedran Zrnić i trzeci raz był bezbłędny – 32:32. Gdy pomału wszyscy szykowali się na dogrywkę, na dziesięć sekund przed końcem Talant Dujszebajew poprosił o czas dla drużyny. Tuż po nim zespół mądrze rozprowadził piłkę, rozciągając strefę obronną płocczan i robiąc tym samym miejsce w sektorze centralnym Michałowi Jureckiemu, a „Dzidziuś” rzutem na taśmę doprowadził swój zespół do zwycięstwa!

Vive po to trofeum sięga po raz szósty z rzędu, a jedenasty w historii klubu! Zwycięzcom gratulujemy, ale i chwała zwyciężonym, bo mecz był godny stawki, o jaki się rozgrywał.

Vive Targi Kielce – Orlen Wisła Płock 33:32 (16:17)

Vive Targi Kielce:
I połowa: Strlek (2’), Tkaczyk (4’), Bielecki (5’), Bielecki (6’), Lijewski (7’), Olafsson (k) (14’), Olafsson (15’), Aguinagalde (16’), Bielecki (k) (17’), Buntić (18’), Zorman (22’), Jurecki (22’), Bielecki (k) (26’), Buntić (28’), Jurecki (29’), Zorman (30’).
II połowa: Musa (31’), Jurecki (32’), Bielecki (33’), Rosiński (34’), Olafsson (35’), Bielecki (k) (40’), Jurecki (42’), Strlek (44’), Bielecki (48’), Bielecki (51’), Buntić (53’), Tkaczyk (k) (54’), Bielecki (55’), Buntić (56’), Jurecki (58’), Zorman (60’), Jurecki (60’).

Orlen Wisła Płock:
I połowa: Syprzak (2’), Ghionea (5’), Nenadić (6’), Syprzak (8’), Syprzak (8’), Syprzak (10’), Nenadić (13’), Montoro (15’), Zrnić (k) (18’), Nikcević (21’), Jurkiewicz (22’), Zrnić (k) (23’), Jurkiewicz (24’), Jurkiewicz (25’), Jurkiewicz (27’), Lijewski (28’), Nikcević (30’).
II połowa: Syprzak (33’), Zrnić (k) (35’), Ghionea (37’), Syprzak (39’), Nenadić (40’), Jurkiewicz (42’), Ghionea (43’), Sego (47’), Lijewski (48’), Syprzak (52’), Kević (54’), Nikcević (55’), Zrnić (58’), Jurkiewicz (59’), Zrnić (60’).